Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza księgowość online firmy

Prowadzenie działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy pracującego na własny rachunek może wydawać się niezwykle trudnym zadaniem. Mowa wszak nie tylko o samym prowadzeniu działalności, ale też koniecznej w każdym biznesie księgowości. Mnóstwo osób decydujących się na otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej staje przed dylematem, czy spróbować zająć się księgowością samodzielnie korzystając z rozbudowanej oferty narzędzi usługi online, czy też zwrócić swoje kroki do doświadczonego biura rachunkowego. Oba te rozwiązania mają wiele zalet i tak naprawdę od indywidualnych oczekiwań zależy to, które z nich okaże się dla Ciebie najlepsze.

Jak powinna być prowadzona jednoosobowa działalność gospodarcza księgowość online dla przedsiębiorcy?

Samozatrudnienie zakłada możliwość prowadzenia księgowości w dwojaki sposób — w formie ewidencji przychodów lub Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR). Pierwszy sposób, czyli ryczałt ewidencjonowany, opiera się na księgowaniu wszystkich przychodów działalności. Przedsiębiorcy decydujący się na tę formę rozliczania płacą podatek od przychodu, bez możliwości jego zmniejszenia o koszty jego uzyskania. Stawiając na ryczałt, należy również pamiętać o limitach przychodu, dla których przysługuje, a także zwrócić uwagę na stawki ryczałtu ewidencjonowanego.

Księga Przychodów i Rozchodów to z kolei księgowość polegająca na ewidencjonowaniu sprzedaży oraz wydatków danej firmy. W związku z tym zakłada opcję zmniejszenia podatku związanego z ponoszonymi kosztami. Zarówno ryczałt ewidencjonowany, jak i KPiR zaliczają się do tzw. małej księgowości, będąc sposobem rozliczania, z którego najczęściej korzystają właśnie osoby na samozatrudnieniu.

Ile kosztuje księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Nie da się ukryć, że jednym z najczęściej pojawiających się w głowach świeżo upieczonych przedsiębiorców pytań, jest Ile to będzie kosztować?. Wybór odpowiedniego sposobu rozliczania oraz tego, czy będziemy się nim zajmować samodzielnie, czy ze wsparciem biura rachunkowego wiąże się z kosztami, które mogą być uzależnione m.in. od branży działania, formy opodatkowania czy też ilości generowanych dokumentów w skali miesiąca. Podczas gdy własny księgowy to dość duży wydatek, znacznie bardziej opłacającym się finansowo rozwiązaniem jest skorzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego.

Zależy Ci na profesjonalnym wsparciu specjalistów w zakresie prowadzenia księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej? Skontaktuj się z ekspertami Finance 4 More, w celu ustalenia szczegółowych warunków współpracy. Zapraszamy!

Chcesz z nami porozmawiać?

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz. Odezwiemy się najszybciej jak to możliwe.